Nie zliczę, ile świetnych rzeczy mnie ominęło przez to, że jestem okropnie ostrożna, postępuję zachowawczo i często brakowało mi choćby minimalnej pewności siebie. Nie zliczę też, ile razy byłam niezwykle miło zaskoczona, że przedsięwzięcie, które podjęłam mimo licznych obaw, strachu przed porażką i głosów na nie, okazało się sukcesem. Często te sytuacje otwierały przede mną nowe drzwi i z perspektywy czasu okazywały się początkiem kolejnych etapów, ogromną dawką wiedzy i sprawdzianem dla samej siebie, który zdawałam na szóstkę z plusem. Dlaczego tak często zamykamy się na jedną dziedzinę, ograniczamy schematami i pozwalamy tkwić w miejscu, skoro tyle dobrego nas przez to omija?

Otwórz się na nowe + ankieta dla czytelników Moyemu | Moyemu - blog kreatywny

3 lata blogowania to dla mnie czas niesamowitych doświadczeń, nowe znajomości, nowe umiejętności i poznanie takiej siebie, której bez bloga i biznesu online bym nie poznała. W październiku świętuję więc nie tylko urodziny bloga, ale także swoją zmianę i to, że otworzyłam się na nowe i nieznane, nie mając zielonego pojęcia, że zaprowadzi mnie to tak daleko i stanie się częścią świetnego planu na życie. Nowe życie.


Ta rocznica jest dla mnie idealną okazją do jeszcze lepszego poznania tych, dla których to robię. Ciebie, tak, chcę poznać Ciebie. Skoro tu jesteś, czytasz właśnie ten tekst, jesteś ze mną na Instagramie i Facebooku, śledzisz działania Moyemu, to znaczy, że coś Cię tu przyciągnęło, spodobało Ci się i zachęciło do pozostania na dobre. Będę Ci bardzo wdzięczna, jeśli dasz mi o tym znać. Wypełnienie ankiety, którą przygotowałam dla czytelników Moyemu zajmie Ci jedynie 3 minuty, a dla mnie będzie nieocenioną pomocą. Chcę, żeby to miejsce było dla Ciebie inspiracją, zbiorem wiedzy i cennych porad.


Otwórz się na nowe + ankieta dla czytelników Moyemu | Moyemu - blog kreatywnyNajpierw niepoprawny optymizm, później analiza realisty

Jeśli zaczniesz od twardej analizy wszystkich za i przeciw, najpewniej wrodzona ostrożność znajdzie więcej minusów. Tym samym już na starcie zafundujesz sobie negatywne nastawienie do sytuacji, przedsięwzięcia, osoby czy decyzji. Czegokolwiek.

Zanim zaczniesz rozmyślać, czy warto i się opłaca, uruchom motywację, optymistyczne myślenie i wszystkie chęci, jakie masz w zanadrzu. Musisz myśleć realistycznie i nie warto mieć pewności, że możesz wszystko, bo nie możesz. Nie daj się jednak zwieść wewnętrznym chochlikom, bo może się okazać, że ci mali pesymiści w Tobie pozbawią Cię nowych przygód, doświadczeń i sukcesu na koncie życiowym. 

Musisz wierzyć w siebie

Mózg to takie sprytne narzędzie, które działa na podstawie tego, co mu zakomunikujemy. Jeśli powiesz mu, że maszyna, którą musi ogarniać (czyt. Ty) jest słaba i bezużyteczna, przyjmie to za szczerość najświętszą. I na odwrót – co ważniejsze – każdy wewnętrzny kopniak, który zafundujesz swojemu umysłowi przekonując go, że jest w stanie góry przenosić, sprawi, że to zrobisz. 

Jeśli Ty nie będziesz w siebie wierzyć, to nikt nie będzie. Prawda stara jak świat. Jesteś tym, co jesz; jak Cię widzą, tak Cię piszą; jaka nasza pewność, taka nasza zdolność – zanotuj te słowa na kartce, powieś nad łóżkiem i codziennie po przebudzeniu czytaj, żeby nie zapomnieć przypadkiem, że to Ty jesteś motorem własnego umysłu i ciała. 

Zmiany są potrzebne i dobre 

Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla Ciebie. Nigdy nie oczekuj, że coś pozostanie na zawsze takie, jakie jest teraz, bo tylko się rozczarujesz. Otwórz się na nowe i rób wszystko, żeby to było tego warte i stało się dobrym krokiem w przód. 

Samorozwój 

Stanie w miejscu to najgorsze, co możesz sobie zafundować. Choć większość rozumie to przez nie robienie niczego, znaczy to nieco więcej. Robienie w kółko tego samego, bez zmian, dodawania nowych części składowych i zamykanie się na stare, ale sprawdzone, jest tak samo szkodliwe jak całkowite lenistwo. No dobra, może odrobinę mniej, ale wciąż czyni Ci wiele złego. 

Ciągła nauka i próbowanie nowości gwarantują, że będziesz iść do przodu krok w krok ze światem, który przecież zmienia się nieustannie i w zawrotnym tempie. 

Otwórz się na nowe + ankieta dla czytelników Moyemu | Moyemu - blog kreatywny

Nie bój się porażek

Wiem, że każdy dookoła wałkuje ten temat i może wydawać się nudnym gadanie, że błędy uczą i nie możemy bać się ich popełniać. Musisz jednak wiedzieć, że warto rozumieć te słowa pod pewnym kontekstem. Każda porażka może w momencie jej zaistnienia oznaczać dla Ciebie koniec świata, ale z perspektywy czasu zawsze okazuje się potrzebnym doświadczeniem. Patrząc w przeszłość każdy błąd to nieoceniona nauka i dobrze jest w ten sposób oceniać swoje upadki (i wzloty także!) 


Często (za często!) w rozmowie z bliskimi, znajomymi czy całkiem obcymi osobami słyszę, że boją się otworzyć na nowe. Lęk jest ich głównym i skutecznym hamulcem, mimo, że osoba z zewnątrz widzi w nich potencjał, wartość, jaką mogą osiągnąć, jeśli tylko podejmą wyzwanie. To niesamowite i jednocześnie głupie, jak bardzo powstrzymujemy samych siebie przed rozwojem i krokiem do przodu, z obawy przed porażką, z powodu niewystarczającej wiary w siebie. Dlaczego odbierasz sobie szansę? No weź, no przemyśl to. A jeśli jednak wierzysz, że nowe może być świetne, przypominam o ankiecie. W końcu Moyemu jest dla Ciebie!