Jestem pewna, że zależy Ci, aby Twoje miejsca w sieci i tworzone materiały wyglądały estetycznie i przyciągały (i zatrzymywały!) uwagę odbiorcy. Dam sobie palca uciąć (o rękę się nieco boję), że spójność fotograficzna w biznesie online jest tematem, który wzbudza w Tobie wiele wątpliwości i jest trudny do rozpracowania. O ile zapewne świetnie znasz się na tym, co stanowi fundament merytoryczny Twojego biznesu, o tyle fotografia jako jego udoskonalenie często jest zaniedbana. Czym jest spójność fotograficzna i jak o nią zadbać, sprawiając, że wzniesie nasz biznes online na wyższy poziom?


Tej jesieni wypuszczam w świat pierwszy i jedyny w Internecie e-book: Spójność fotograficzna w biznesie online. Zapisz się na listę oczekujących i nie przegap startu sprzedaży!

Co to jest spójność fotograficzna?

Na pewno masz czasem tak, że widząc siatkę zdjęć na niektórych kontach instagramowy myślisz sobie: wow, ale tu wszystko do siebie pasuje! Jak to jest, że oglądając zdjęcia wielu osób każde ujęcie w Twojej opinii wygląda idealnie w towarzystwie tych obok? Jakim cudem niektórzy twórcy internetowi tak organizują kwestie fotograficzne w swoich biznesach, że ich miejsca w sieci i tworzone materiały przyciągają i – co najważniejsze – zatrzymują odbiorców, jeszcze mocniej zachęcając do zapoznania się z udostępnionymi treściami, produktami i ofertą?

Zanim „złapiesz” czytelnika lub klienta w Twoim biznesie online, musisz zadowolić zmysł, którego używa najwięcej i w pierwszej kolejności przeglądając Internet: wzrok. Ponad 50% ludzi to wzrokowcy. W przypadku tej grupy odbiorców to, co zobaczą na Twoim blogu, stronie czy profilu w social mediach, decyduje o tym, czy zainteresują się Twoją osobą i marką. Pójdźmy nawet o krok dalej: ich doznania wizualne określają dalsze zachowania – czy przeczytają, czy skorzystają, czy kupią, czy poznają. 


Czego chcesz nauczyć się z e-bookiem?

Wypełnij ankietę i pomóż mi stworzyć wartościowy materiał dla Ciebie!


Choć kwestie wizualne nie dotyczą jedynie zdjęć, jakie udostępniasz, to fotografia ma szczególnie dużą moc. Jest autentyczna. Zdjęcia pokazują prawdziwą rzeczywistość (wcale nie, bo fotografia zawsze kłamie, ale o tym nie dziś), a przynajmniej bardziej szczerze przedstawiają jakiś jej wycinek niż grafiki komputerowe. To, co widzimy na zdjęciach, jest nam z reguły znane i możliwe do wyobrażenia „przed ekranem”, a nie tylko za nim. 

Zdradziłam Ci tu kilka myśli, które dokładnie i obszernie omówię w e-booku, ale najważniejsze właśnie przed nami: czym tak właściwie jest spójność fotograficzna?

Fotografię w biznesie online najczęściej traktuje się jako jeden z elementów identyfikacji wizualnej. I choć ta druga jest niezwykle ważna i także warto zadbać o odpowiednie dopasowanie wszystkich jej części składowych, to fotografia jest na tyle szerokim zagadnieniem, że pozwolę sobie „wyjąć ją” z ram identyfikacji wizualnej i potraktować na równi z nią. 

Spójność fotograficzna to takie dopasowanie kadrów w określonym obszarze działania, które pozwala na zbudowanie jednolitej całości. Dzięki wypracowanej spójności fotograficznej, w której konsekwentnie używa się określonego stylu fotograficznego, możemy identyfikować autora z jego dziełami, których częścią jest właśnie fotografia.

Dzięki stosowanemu schematowi możemy stworzyć biznes online, w którym jedno spojrzenie odbiorcy będzie wystarczające, aby przywołać na myśl naszą markę i nas samych. Choć w powyższej definicji spójność fotograficzna mocno nakłada się na styl fotograficzny, w e-booku oddzielam te dwie rzeczy i obszernie opisuję każdą z nich. 

 

Spójność fotograficzna i jej rola w biznesie online

Rozpoznawalność marki

Inaczej mogą postępować marki dobrze znane w swojej grupie docelowej, a inaczej te, które z chwilą wejścia do Internetu dopiero rozpoczynają działalność i chcą od samego początku budować swoją rozpoznawalność. Warto poświęcić się kreowaniu spójnego wizerunku już na starcie istnienia marki, aby z każdym dniem, miesiącem i rokiem była ona coraz bardziej rozpoznawalna przez odbiorców.

Spójność fotograficzna ma w tym olbrzymie znaczenie. Kiedy wypracujesz własny styl fotograficzny, bez problemu zastosujesz jego elementy w tworzeniu całej otoczki wizualnej Twojego biznesu online. Twoi czytelnicy i klienci zapamiętają, że określone fotografie i grafiki wiążą się z Twoją marką, a nowi odbiorcy łatwiej i chętniej poznają Ciebie i Twoją markę, dzięki czemu w przyszłości nie będą mieli problemu z wyłapaniem Cię z ogromu informacji, jakie przewijają się na ich ekranach. 

E-book: Spójność fotograficzna w biznesie online. Tematy. | Moyemu Weronika Flis

Profesjonalizm

Profesjonaliści na żadnym polu nie zostawiają miejsca na przypadki. Osobiście bardzo lubię amatorów (każdej dziedziny), bo często mają bardziej otwarte spojrzenie i umysły, co pozwala na ciekawsze efekty prac i kreatywne rozwiązania, które nierzadko są wynikiem eksperymentów i przypadków właśnie.

Jeśli zależy Ci na działaniu jak profesjonalista, fotografie w Twoim biznesie muszą wpisywać się w styl marki i pasować do jej osobowości i identyfikacji wizualnej.

W kontakcie z marką często podświadomie oceniamy profesjonalizm jej działań na podstawie całej otoczki, jak identyfikacja wizualna, obecność w social mediach czy właśnie styl fotograficzny. Zachowana spójność fotograficzna pozytywnie wpłynie na postrzeganie Twojej marki przez odbiorców, potwierdzając, że dbasz nawet o pozornie nieważne (a tak istotne!) kwestie.

Oszczędność czasu

Ile godzin czy nawet dni marnujesz na dobór odpowiednich kadrów, bo nie masz pojęcia, jakie zdjęcia dodać, czy będą pasowały do pozostałych i jak zostaną odebrane? Wypracowany styl fotograficzny marki pozwoli Ci zaoszczędzić ogrom czasu w tworzeniu Twojego biznesu online. Zamiast zastanawiać się, jakie kadry musisz teraz stworzyć, jakie zdjęcia dodać w social mediach, jak dopasować grafiki do najnowszego e-booka czy landing page – zajmujesz się tworzeniem wartościowych treści i materiałów, a skonstruowanie fotografik czy zaplanowanie cotygodniowej siatki Instagrama trwa przynajmniej połowę czasu krócej.

To nie tak, że raz zdefiniowany styl fotograficzny marki zostaje z nią już na zawsze. To element, który podlega ciągłym zmianom, jednak te zmiany nie wpływają na ogólny styl, a jedynie na jego poszczególne składowe. Na początku musisz przeznaczyć sporo czasu na poznanie, zdefiniowanie i wdrożenie na każdym polu Twojego stylu fotograficznego. W kolejnych etapach – choć trzeba pracować nad nim bez przerwy – zadbanie o tę kwestię będzie dużo mniej czaso- i pracochłonne.  

Sympatia odbiorców.

Ludzie lubią marki i firmy, z którymi mogą się utożsamiać. To oczywiste, że musisz mieć własny styl fotograficzny, na podstawie którego – razem z określeniem misji i charakteru marki – zdefiniujesz ten dotyczący Twojego biznesu online. Nie chodzi o to, aby głowić się, jak dać odbiorcom taki obraz, który sami chcą widzieć i który będzie zgodny z ich fotograficznymi upodobaniami. Zdjęcia stosowane w obrębie Twojej marki mają się podobać, ale jednocześnie muszą zawierać w sobie cząstkę Ciebie. Dopiero taki układ pozwoli Ci dotrzeć do odbiorców tak, aby pokochali część wizualną Twojej działalności i zawiesili oko na Twoich pracach.

E-book: Spójność fotograficzna w biznesie online. Tematy. | Moyemu Weronika Flis

Jak dbać o spójność fotograficzną?

  1. Wykonuj serie zdjęć, zamiast pojedynczych ujęć. 

Będąc mamą nie mam możliwości organizowania sesji w dowolnym momencie. O ile sesje plenerowe, wymagające wynurzenia się z domu całkowicie porzuciłam na pewien czas (choć powoli, bardzo powoli do nich wracam), o tyle sesje produktowe czy lifestylowe kadry do pracy muszę i chcę tworzyć na bieżąco. Sama praca nad bankiem zdjęć wymagała ode mnie nie lada organizacji. Czasem były dni, kiedy wcale nie miałam ochoty na stylizowane sesje, a mimo wszystko musiałam je robić, bo wiedziałam, że przez najbliższe kilka dni nie będę miała ku temu okazji.

Wykorzystuj momenty, kiedy masz wenę na pracę z aparatem. Staraj się wykonywać więcej ujęć, niż tylko te, które przychodzą Ci na myśl lub które masz w planie. Najlepszym rozwiązaniem jest przeznaczanie określonego czasu na fotografowanie, dzięki czemu dane popołudnie czy nawet cały dzień wykorzystujesz na stworzenie konkretnych kadrów, a pozostałe powstają przy okazji. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie wykorzystać czas pracy na daną czynność, jednocześnie zostawiając sobie pole do popisu kreatywnego, jak niezobowiązujące chwile z aparatem w ręce, bez żadnego planu. 

  1. Kupuj komplety zdjęć.

Jeśli korzystasz z banków zdjęć, wybieraj takie, które oferują możliwość zakupu paczek zdjęć. Zazwyczaj zdjęcia dobierane są w taki sposób, aby pochodziły z jednej serii zdjęć, współgrały kolorystycznie czy tematycznie. 

Takie rozwiązanie ma też inne plusy. Decydując się na zakup większej ilości fotografii, najczęściej pojedyncze zdjęcie kosztuje dużo mniej niż w przypadku zakupu oddzielnych kadrów. Dodatkowo, oszczędzasz czas, kiedy nie musisz samodzielnie dopasowywać do siebie wybranych pojedynczych plików. Spójność fotograficzna zostaje zastosowana „z automatu”.

Dla przykładu, w moim banku zdjęć możesz kupić pojedyncze fotografie lub Photo Boxy. To 10 lub 5 fotografii w komplecie, w którym spójność fotograficzna zostaje zachowana pod względem kolorów, kompozycji lub tematyki zdjęć. 

E-book: Spójność fotograficzna w biznesie online. Tematy. | Moyemu Weronika Flis

  1. Stosuj jednakową obróbkę. 

Stwórz schemat, według którego będziesz wykonywać postprodukcję. Mając zdefiniowany styl fotograficzny swój i marki nie będziesz mieć z tym problemu. Pamiętaj, że obróbka nie jest niczym złym, a pozwala wydobyć z fotografii jeszcze więcej piękna, wartości i szczegółów. 

Jeśli dobrze czujesz się z obróbką, stwórz własne filtry i predefiniowane ustawienia. Korzystając z zewnętrznych aplikacji pamiętaj, aby stosować ten sam filtr lub dwa dość podobne, ale współgrające ze sobą. Korzystaj z możliwości masowej obróbki zdjęć. Kopiuj stosowane już ustawienia do kolejnych kadrów. Kolejne minuty (albo godziny) zaoszczędzone, a spójność fotograficzna zachowana. 

Nie trzymaj się sztywno tej zasady. Każde ujęcie jest inne. Mamy do czynienia z różnym światłem, różnymi barwami, różnymi rodzajami fotografii. Nakładając przygotowane wcześniej ustawienia lub przenosząc je z poprzednich postprodukcji, zawsze dostosuj wszystkie elementy indywidualnie. Jeśli zdjęcie jest za ciemne – zwiększ wartość ekspozycji, jeśli nasycenie barw nie pasuje do stylu marki – zmniejsz je. Obróbka nie musi być identyczna w przypadku każdego zdjęcia, ważne jest określenie jej podstaw i schematu.  


Jeśli chcesz szczegółowo poznać zagadnienie spójności fotograficznej i zadbać o wizualną stronę Twojego bloga i biznesu online, koniecznie zapisz się na listę oczekujących. Nie przegap startu sprzedaży e-booka!

Pin It on Pinterest