
Budżetowa identyfikacja wizualna, czyli piękna marka niskim kosztem
Chcesz, by Twoja marka zachwycała skutecznym i pięknym wizerunkiem, ale nie masz zbyt dużego budżetu na zaprojektowanie identyfikacji wizualnej?
Budżetowa identyfikacja wizualna, czyli ograniczenie kosztów projektowania – sprawdź, w jaki sposób możesz stworzyć oprawę graficzna swojej marki, nie wydając całej zawartości portfela!

NOWA KOLEKCJA: OH! BEAUTIFUL BRAND
Gotowa identyfikacja wizualna
kompletna oprawa graficzna Twojej marki - dostępna niemal od ręki, bez tygodni oczekiwań i za ułamek ceny indywidualnego projektu
Pierwsze, co zazwyczaj przychodzi na myśl, kiedy brakuje funduszy na projekt identyfikacji wizualnej, to jej samodzielne wykonanie. I owszem, jeśli faktycznie budżet na tego typu kwestie w biznesie wynosi okrągłe 0, to jedyne wyjście. Można przeczekać, odłożyć, ale można też wziąć się za to samemu.
Z drugiej strony jednak mało kto bierze pod uwagę pozostałe koszta.
Kosztem jest czas. Czas, który trzeba poświęcić na zdobycie wiedzy, umiejętności, czas na projektowanie, czas na wdrażanie i wiele innych czynności pomiędzy. Jasne, można tak, jak się umie w danej chwili, można w chwilę, jeden wieczór, ale ta budżetowa identyfikacja wizualna, o której tu mówimy, to ta, która faktycznie spełni swoje zadanie i będzie przede wszystkim skuteczna. Coś, co jest zrobione niepoprawnie technicznie, niezgodnie z osobowością marki, zrobione częściowo (nieświadomie) bądź z pominięciem ważnych elementów – nie będzie działało tak, jak sobie tego życzymy.
Kosztem jest jakość, szczególnie jeśli nie masz odpowiednich umiejętności technicznych, wiedzy odnośnie dostosowania identyfikacji do osobowości, stylu i charakteru marki, czy też odpowiednich narzędzi, jak choćby dostępu do programu graficznego.
Czyli owszem – tworząc samodzielnie oszczędzisz pieniądze, bo nie wydasz ich na projekt u projektanta graficznego, ale mimo wszystko nierzadko dla Ciebie – albo raczej Twojej marki – kosztem będzie jakość. Jeśli mowa o oprawie graficznej, która ma wpływać na efektywność działania Twoją i Twojej marki – jakość to jeden z czynników, które decydują o skuteczności identyfikacji wizualnej.
Budżetowa identyfikacja wizualna projektowana samodzielnie
Czy to możliwe? No pewnie, że możliwe!
Jeśli już bierzemy się za liczenie złotówek, a nie wszystkich kosztów, jak chociażby wspomniany czas, to tak – jak najbardziej można to zrobić za darmo. Co więcej, jestem przekonana, że można to zrobić dobrze, bardzo dobrze!
Mimo wszystko najpierw potrzebujesz rozeznania. Czy masz odpowiednie materiały i narzędzia, aby moja samodzielna, budżetowa identyfikacja wizualna była co najmniej poprawna, a najlepiej perfekcyjna i skuteczna? Zastanów się, czy dysponujesz odpowiednim fontem, programem, umiejętnościami, wiedzą?
Nie skłamię, jeśli powiem, że każde z wymienionych możesz mieć za 0 zł.
! Określ budżet na starcie
Zastanów się, jaką kwotą dysponujesz. Jeśli nie możesz wydać ani złotówki, także ujmij to w planie. Wiele produktów, materiałów czy narzędzi może Cię kusić po drodze, a przecież chcesz zadbać o swój budżet, stąd Twoja decyzja!
Jeśli masz w zanadrzu jakąkolwiek kwotę, zapisz ją. Zastanów się, na co ją przeznaczysz.
Zaplanuj, co będzie Ci potrzebne do stworzenia identyfikacji wizualnej marki.
Z pewnością program, w którym przygotujesz projekty. Chociażby dla logo musi umożliwiać pracę w wektorach, dzięki czemu Twój projekt spełni wszystkie funkcje, będzie mógł być wykorzystany w wielu sytuacjach, formach i miejscach, a Ty zawsze będziesz podziwiać najwyższą jakość.
Jak zaoszczędzić? Możesz wykorzystać darmowy program, np. Inkspace. Możesz też skorzystać z programów, które co prawda są płatne, ale tylko w pełnej wersji. Część funkcji jest wtedy dostępna za free, więc być może akurat dostępne narzędzia Ci wystarczą do stworzenia odpowiedniego projektu.
Jeszcze jednym pomysłem jest wykorzystanie czasowo ograniczonej darmowej wersji programu, bez wykupowania licencji pod koniec okresu testowego.Taką opcję udostępnia Adobe dla programu Illustrator. Tutaj musisz pamiętać, żeby zaplanować pracę nad projektami na konkretny czas, aby wyrobić się przed upływem okresu próbnego.
Kolejna kwestia to Twoje umiejętności i wiedza, które być może będzie trzeba poszerzyć. Internet pęka w szwach od darmowych tutoriali, mini-kursów czy też pełnych szkoleń z danych zagadnień. Gwarantuję Ci, że dowiesz się wszystkiego (no może prawie wszystkiego) od wujka Google.
Na koniec, ale niemniej ważne – materiały do projektowania. Wszystko zależy od tego, co planujesz tworzyć, czego Twoja marka aktualnie potrzebuje, czego potrzebujesz Ty, aby efektywnie działać.
Wykorzystuj darmowe materiały – części składowe projektów – jak chociażby fonty, grafiki, ikony. Takie elementy za free możesz zgarnąć w każdy poniedziałek na Creative Market.
Gotowa identyfikacja wizualna, czyli Oh! Beautiful brand od Moyemu
Dostępna niemal od ręki i co najważniejsze – za ułamek ceny indywidualnego projektu – paczka z gotową oprawą graficzną. Kupujesz, w kilka chwil wypełniasz formularz personalizacji i za kilka dni outfit dla Twojej marki jest w Twoich rękach.
I choć tu w grę wchodzi już pewna suma, to nadal z pewnością jest to budżetowa identyfikacja wizualna. Porównując do kosztów indywidualnej współpracy z projektantem, za niewielką część tej kwoty otrzymujesz pełną oprawę graficzną i działasz! To rozwiązanie szczególnie dobre dla początkujących biznesów, dla sprawdzenia pomysłu (bez rujnowania budżetu) czy dla blogerek.
Budżetowa identyfikacja wizualna we współpracy z projektantem graficznym
01 Zniżki pakietowe
Nie wszyscy to oferują i nie chcę się wypowiadać za wszystkich, ale umnie szalenie dobrze sprawdza się łączenie poszczególnych projektów w pakiety, z kilku względów.
Podczas webinaru o współpracy z projektantem wspominałam Wam, że takie rozwiązania są korzyścią dla mnie – bo tworzenie kompletu lub w ogóle całej oprawy graficznej dla konkretnej marki to dużo wygodniejsza, prostsza i sprawniejsza praca.
Dla Klientów z kolei oznacza to podobnie – wygodę. Nie muszą szukać dziesięciu osób do każdego rodzaju projektu oddzielnie, tylko zlecają całość, po czym otrzymują kompletną oprawę wizualną marki, której akurat potrzebują.
Ale kiedy na tapecie jest budżetowa identyfikacja wizualna, to największą korzyścią dla Klienta przy korzystaniu z pakietów projektowych jest właśnie oszczędność pieniędzy. I to nie są wcale małe pieniądze, bo zamawiając u mnie pakiet identyfikacji wizualnej, strony i grafik, Klient oszczędza sporą sumę. Realizując oddzielnie te same projekty, które są zawarte w pakiecie, trzeba zapłacić dużo więcej, niż kiedy robimy je za jednym zamachem (przy jednoczesnej rezerwacji terminu).
Poznaj ofertę Moyemu i zarezerwuj termin współpracy!
02 Akcje promocyjne
Tego też nie spotkacie wszędzie, ale niektóre biura projektowe lub freelancerzy organizują akcje promocyjne. W większości dostajemy rabaty na produkty, ale w przypadku usług także coraz więcej twórców, przedsiębiorców decyduje się umożliwić skorzystanie z promocji, z których korzystają obie strony.
Do tej pory jedyną taką akcją, którą organizowałam, była bodajże ta w październik 2019 roku, kiedy ogłosiłam, że Klient, który zgłosi się do mnie, aby zarezerwować pierwszy styczniowy termin współpracy, otrzyma zniżkę w wysokości 10%. Pomysł pojawił się z racji tego, że 2019 był już do końca zajęty w moim grafiku, a osoby chętne do współpracy były, krótko mówiąc, zawiedzione długim czasem oczekiwania na start projektów. Chciałam jakoś umilić chętnym cały ten proces, więc stwierdziłam, że fajnie byłoby ten moment wykorzystać właśnie na pierwszą akcję promocyjną.
Ku mojemu zdziwieniu nie minął nawet jeden dzień, a tylko kilka godzin, i już termin był zarezerwowany ze wspomnianą zniżką.
Takie akcje często wiążą się z konkretną sytuacją na rynku (np.dni ogólnie przyjęte jako promocyjne, jak chociażby Black Friday), lub też określonymi okresami w danej firmie, jak np.rocznica działalności freelancera. Tu sprawdzi się wcześniejszy wybór konkretnego biura projektowego, konkretnego projektanta graficznego i śledzenie działań, aktualności, wydarzeń.
03 Początkujący projektanci lub świeżo otwarte biura projektowe
Czy to dobra decyzja? Nie zawsze.
Czy może być dobra? Jak najbardziej…
…jeśli będzie to odpowiednia osoba. Osoby początkujące, dopiero co otwarte studia projektowe, startujący freelancerzy – nie mając doświadczenia, rozbudowanego portfolio i grona odbiorców, ale mając za to wiedzę, zaplecze merytoryczne – tymi niższymi stawkami przyciągają pierwszych zleceniodawców.
Jako Klienci, w tym przypadku, ponosicie nieco większe ryzyko, kiedy nie możecie obejrzeć zbyt wielu prac w portfolio takiego projektanta, a mimo wszystko chcecie, by Wasza budżetowa identyfikacja wizualna wyszła spod rąk profesjonalisty, nawet z ograniczoną kwotą, jaką możecie przeznaczyć na ten cel.
Warto w takim przypadku zadbać w miarę możliwości o to, by Wasze interesy były zabezpieczone. Przykładowo, pomoże umówienie się na wpłatę zadatku dopiero po zobaczeniu szkiców. Tych możliwości jest wiele, ale wszystko zależy od tego, jak dogadacie się z projektantem, aby On mógł zadbać o swoją firmę, i Wy o Wasze zadowolenie z projektu, ale też portfel.
04 Grafik zamiast projektanta graficznego
…czyli przeniesienie Twoich szkiców, projektów do komputera, na projekt wirtualny. O tym, czym różni się grafik od projektanta graficznego marki także mówiłam podczas tego webinaru.
Takie rozwiązanie z reguły będzie równoznaczne z niższą ceną, bo odpada część koncepcyjna projektu i kawałek tej twórczej pracy, czyli wymyślanie rozwiązań dla Waszej marki, zbieranie pomysłów, szkice.
Dla Was mimo wszystko będzie to oznaczało ogrom pracy, a więc ponosicie koszt w postaci czasu, ale mimo wszystko wydaje się mniejsze pieniądze, nie płacąc jakością, którą za te właśnie pieniądze zadba dla Was grafik.
Decyduj się na rozwiązanie, jeśli jesteś w stanie zadbać o całą część merytoryczną projektu, a więc stworzenie koncepcji, które będą zgodne z osobowością marki, będą odzwierciedlały jej faktyczny charakter i manifestowały cechy. Samo wykonanie techniczne projektu to jedno, ale przygotowanie go w taki sposób, by realizował cele marki i komunikował odpowiednie wartości, przyciągając właściwych Klientów, to drugie.
W Moyemu nie ma możliwości zlecenia takiego projektu i nie będzie. Nie lubię takich układów, ale nie oceniam, jeśli ktoś tak umówi się z grafikiem. Najważniejsze, aby projekt był dobry i spełniał swoje zadanie.
pomysł: Nie wszystko na raz, czyli rozłożenie projektu w czasie
To rozwiązanie dla obu opcji: zarówno samodzielnego projektowania, jak i u projektanta graficznego. Chociaż całokształt wyjdzie tak samo, czyli mimo wszystko zawsze poniesiesz jakieś koszty, to całość będzie rozłożona w czasie.
Dzięki temu zdążysz się na to przygotować – na przykład odkładać określoną sumę pieniędzy na poszczególne projekty zlecane specjaliście, które w określonych odstępach czasu będzie dla Ciebie realizował. Jeśli tworzysz samodzielnie – zaplanujesz proces tak, by czas poświęcony na tworzenie nie wpływał lub wpływał minimalnie na Twoją pracę „główną”, ale mimo wszystko znalazł się w Twoim kalendarzu.
Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
Może mieć. Rozdzielanie poszczególnych projektów może wpływać na ich spójność, odpowiednią jakość ale nie techniczną, a tę, o której mówimy jeśli chodzi o rozpoznawalność marki, o spójność wizerunku.
Czy da się ich uniknąć? Pewnie!
Pierwsze, co w takiej sytuacji należy zrobić – czy to samodzielnie czy zlecając projektantowi (nie grafikowi!) – to kompletny plan identyfikacji wizualnej. Zarówno od strony działań technicznych, jak i stylu oprawy graficznej. Zawsze startem powinno być zdefiniowanie osobowości, charakteru i stylu marki (poprzedzone przynajmniej podstawami brandingu, jak chociażby określenie grupy docelowej, wartości imisji, celów), po czym stworzenie mood boardu, który stanie się drogowskazem, wyznacznikiem stylu całości identyfikacji wizualnej, jak i jej poszczególnych części, których projektowanie będzie rozłożone w czasie.

NOWA KOLEKCJA: OH! BEAUTIFUL BRAND
Gotowa identyfikacja wizualna
kompletna oprawa graficzna Twojej marki - dostępna niemal od ręki, bez tygodni oczekiwań i za ułamek ceny indywidualnego projektu
hej, to Ci się spodoba!
5 rzeczy, o których musisz pamiętać we współpracy z projektantem graficznym
Tworzę oprawy graficzne marek od 4 lat i sporo współprac już za mną. Myślę, że dla każdej projektantki jednym z największych sukcesów jest skrojony na miarę system pracy - nie tylko wewnątrz firmy, ale także z klientami. Choć w Moyemu cały czas „szyjemy” ten proces,...
Czy możesz używać takie same kolory, jak inna marka?
W sieci pełno jest generatorów palet, narzędzi do wyciągania kolorów ze zdjęć czy grafik i wskazówek, jak wybrać ten najlepszy kolor dla swojej marki. Co jednak w sytuacji, gdy Tobie zwyczajnie spodoba się paleta innej marki i stwierdzisz, że idealnie leżałaby także w...
DARMOWA CHECKLISTA: Legalna marka online
Uwielbiam checklisty. To złoto w organizacji życia codziennego, pracy z klientkami, projektów, tworzenia produktów i usług. Nie ma sytuacji, w której checklista by mnie zawiodłą. No wyobraź sobie pakowanie na wakacje bez listy rzeczy do wzięcia! Zapomniałabym...