
Proste i szybkie logo typograficzne na 5 sposobów
Logo nadal traktowane jest jako wyznacznik profesjonalizmu marki. Cieszy jednak fakt, że to się zmienia i rośnie świadomość znaczenia pozostałych elementów, które – jak już nie raz Wam powtarzałam – są znacznie ważniejsze od samego znaku. Paleta barw, zestaw fontów, wyróżnik wizualny… opracowany system komunikacji (względem określonej grupy docelowej), polityka cenowa, dopasowana oferta… wiem, masa tego, ale serio – te kwestie pozwolą Ci budować spójność i rozpoznawalność, której samo logo Ci nie da! :)
Jeśli jednak zależy Ci na projekcie, potrzebujesz symbolu do wykorzystania w grafikach, materiałach firmowych, na stronie internetowej, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: nie musisz mocno kombinować! Na początku drogi biznesowej w zupełności wystarczy Ci proste i szybkie logo typograficzne, a ja w tym wpisie podrzucę Ci kilka pomysłów na jego urozmaicenie, aby było tak samo efektowne, jak i efektywne!
Proste i szybkie logo typograficzne, czyli jakie?
Najprościej mówiąc takim logo będzie zwyczajnie nazwa Twojej marki (a więc zachowujemy w tym przypadku formę tekstową).
Logo typograficzne wymaga przede wszystkim odpowiedniego doboru fontu, tak, by mogło komunikować styl i charakter marki. Zupełnie inny krój sprawdzi się dla kreatywnej, nieformalnej wiosny, a zupełnie inny dla luksusowej, stanowczej zimy. O tym jak wybrać font dla każdej z czterech pór roku przeczytasz w kolejnym wpisie. Dziś za to będziesz mogła podejrzeć 5 sprawdzonych sposobów na urozmaicenie swojego projektu, tak, by cieszył oko odbiorców, a Tobie nie zjadł wielu godzin pracy i nerwów.
Proste i szybkie logo typograficzne na 5 sposobów

01 Wprowadź ruch.
Tekst na ścieżce (okrąg, elipsa lub fala), zmiana wyrównania – to prosty sposób, by odmienić zwykłą nazwę marki!
Bez dodatkowych wysiłków, żadnych znaków graficznych, zyskujesz efektywne logo dla swojej marki.
02 Zamknij nazwę w formie.
To nie tylko sposób na odizolowanie tekstu od pozostałych treści (na stronie czy grafikach), ale też doskonałe rozwiązanie na proste urozmaicenie logo.
Pamiętaj, by dobrać kształt ramki do jej stylu i charakteru. Na przykład: dla nieformalnej wiosny sprawdzą się nieregularne, asymetryczne kształty (jak na grafice), a dla surowej zimy – geometryczne formy (np. kwadrat/prostokąt).
03 Przesuń kropkę! ;)
No pewnie, najpierw przydałaby się kropka w nazwie! :) Nie musisz jednak traktować tego dosłownie.
Mam na myśli drobne modyfikacje, jak zmiana położenia jednej z liter (wyżej/niżej), ich poszczególnych elementów (kropka nad i) czy połączenie znaków w nazwie (np. w dwóch wierszach).
04 Wykorzystaj efekt stempla.
Postrzępione brzegi, nieregularny kształt liter… bardzo często nie potrzebujesz żadnych umiejętności graficznych, a wystarczy font w odpowiednim stylu (zobacz California Palms lub Enternal!).
Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku marek jesiennych i niektórych wiosennych (daje efekt vintage/retro), a sam font zawsze dopasuj do osobowości i stylu marki!
05 Dodaj tło.
Na koniec najprawdopodobniej najłatwiejszy sposób na urozmaicenie logo typograficznego.
Dodanie tła wcale nie jest tak oczywiste i domyślne w przypadku tworzenia logo, ale może w niektórych przypadkach okazać się najlepszym rozwiązaniem, by podkręcić charakter projektu.
O czym pamiętać, wybierając określony sposób?
- Weź pod uwagę długość nazwy marki. Czy zamknięta w formę graficzną będzie się odpowiednio prezentować?
- Potwierdź czytelność. Zawsze sprawdzaj, czy nie ma żadnego problemu ze zrozumieniem treści logo, czyli rozczytaniem nazwy Twojej marki.
- Wybieraj zawsze względem stylu marki. Efekt stempla sprawdzi się świetnie w wiosennych i jesiennych biznesach, a dla lata i zimy warto postawić na inne rozwiązanie.
- Stosuj kolory marki, niezależnie od wybranej opcji. Pamiętaj, że konsekwentne wykorzystywanie wszystkich elementów pozwala Ci budować rozpoznawalny wizerunek!
- Zadbaj o kontrast, jeśli dodajesz tło do logo. Niech to ono gra pierwszą rolę, a więc musisz je odpowiednio wyróżnić.
Stawiasz na logo typograficzne, czy projektujesz znak graficzny? Który ze sposobów najbardziej Ci się spodobał?
przypnij i nie zapomnij!
Dołącz do społeczności Moyemu i zgarnij 10% zniżki na pierwsze zakupy dla marki!
hej, to Ci się spodoba!
DARMOWA CHECKLISTA: Legalna marka online
Uwielbiam checklisty. To złoto w organizacji życia codziennego, pracy z klientkami, projektów, tworzenia produktów i usług. Nie ma sytuacji, w której checklista by mnie zawiodłą. No wyobraź sobie pakowanie na wakacje bez listy rzeczy do wzięcia! Zapomniałabym...
Logo w Canvie – czy to dobry pomysł?
Indywidualny projekt identyfikacji wizualnej jest zwykle dość kosztownym rozwiązaniem. Jeśli chcesz zadbać o oprawę graficzną marki, ale nie możesz pozwolić sobie na wydanie (zwykle) kilku tysięcy, z pewnością szukasz budżetowych rozwiązań. Stawiając na samodzielny...
4 pory roku w osobowości marki – przepis na najlepszy outfit dla marki
Towarzyszy mi od początku mojej działalności projektantki graficznej. Stworzyłam dzięki niemu wiele opraw graficznych dla pięknych marek. Ułatwia mi działanie na niemal wszystkich obszarach działalności firm, pomagając porządkować to, co porządku wymaga. System 4 pór...